Сертифициране на експерти по AML – сертификат CALE™
Обща информация
Сертификат CALE™ – Certified Anti-money Laundering Expert
АЛСАС ЕООД класифицира специализацията по превенция на изпирането на пари на два вида. Първият вид е базисното ниво – специалист по превенция на изпирането на пари, а втория вид е комплексното, разширено, експертно ниво – експерт по превенция на изпирането на пари.
АЛСАС ЕООД е една от двете организации сертифицирани от Браншовата асоциация на работещите в сферата на противодействие на изпирането на пари (БАРСПИП) да организират и провеждат изпити на кандидатите за получаване на сертификати за “специалист по превенция на изпирането на пари” и “експерт по превенция на изпирането на пари”.
Сертификатът CALE™ (Certified Anti-money Laundering Expert), който издава АЛСАС е безсрочен и е единствения специализиран и признат сертификат в България, който валидира професионалната специализация и експертиза на неговия притежател. С признаването на неговата комплексност и значимост от страна на голяма част от публичния и частен сектор, сертификатът дава голямо предимство при кандидатстване за работа, професионалната реализация и кариерно израстване. Той удостоверява най-високото ниво на професионална експертиза в областта, за неговия притежател.
Курсът провеждан от АЛСАС за получаване на сертификата CALE™ е изграден по университетска методика и включва 10 теми, които представляват самостоятелни учебно-методически единици. Те обхващат всички основни теми, които се съдържат в съвременните курсове свързани с превенция на изпирането на пари. Акцентът се поставя върху следните проблеми:
- Идентификация на основните понятия, особеностите и характеристиките на изпирането на пари.
- Правна рамка на превенцията срещу изпирането на пари.
- Институции, ангажирани в противодействието на изпирането на пари.
- Процесът и особености на изпирането на пари.
- Процесът на превенция и противодействие на изпирането на пари.
- Оценка на риска и секторни риск анализи.
- Рисково профилиране.
- Функции, задачи и отговорности на специализираните служби за предотвратяване изпирането на пари.
- Идентификация на съмнителни операции и сделки.
- Мониторинг и докладване на изпирането на пари.
- Дейности по превенция финансиране на тероризма.
- Дейности във връзка със спазването на междунородните санкции и ограничителни мерки.
Получилите сертификат CALE™ ще имат необходимите професионални знания и умения да изпълняват различни функции и задачи свързани с превенцията и противодействието на изпирането на пари, както в частния, така и в държавния сектор, както и ще притежават необходимата им компетенция да изпълняват различни задължения в Специализираните служби на различните категории задължени лица по Закона за мерките срещу изпирането на пари.
Обучението се осъществява чрез комбинирането на различни методи на преподаване, съобразени с формата на обучение – лекции, дискусии, решаване на казуси и др. Курсът се организира два пъти всяка година и е с продължителност от шест месеца, като основно се осъществява дистанционно.
Първият курс стартира на 1-ви декември и приключва с полагането на изпитен тест в края на месец май следващата година. Вторият курс стартира на 1-ви юни и приключва с полагането на изпитен тест в края на месец ноември същата година. Тестът е с продължителност от 2 часа и се счита за успешно преминат при минимум 70% посочени верни отговори.
Всички притежатели на сертификат CALE™ се вписват в специален регистър, воден от АЛСАС. Вписването в регистъра валидира получения сертификат.
Цена на курса
1300 лева без ДДС (1560 лева с ДДС).
В цената на курса се включва:
- специализирано ръководство;
- учебна литература;
- до 20 часа лекции и семинарни занятия;
- 2 индивидуални консултации;
- изпитен тест;
- сертификат CALE.
Отстъпки от цената на курса:
- 5 % отстъпка при ранно записване (в срок до 14 дни след стартиране на срокът за записване);
- 5 % отстъпка при 2 или повече участници от една организация;
- 10 % отстъпка при 5 или повече участници от една организация;
- 10 % отстъпка за служители в юридически лица, членове на Българска асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), Българска асоциация на управляващите дружества (БАУД) или Българска асоциация за лизинг (БАЛ).
*отстъпките могат да се комбинират.
Процедура по кандидатстване
Кандидатстването се извършва чрез изпращане на имейл адрес office@alsas.net на заявление в свободен текст, като към имейла трябва да бъде прикачена автобиография на български език.
След получаване на имейла за кандидатстване, в едноседмичен срок, кандидатът ще бъде уведомен за резултата във връзка с подаденото от него заявление за участие в курса. След уведомяването, в срок до 5 работни дни, кандидатът трябва да внесе дължимата такса за участие и да се запише за курса, като за целта ще му бъдат изпратени необходимите за записването документи – заявление за записване по образец, декларация за съгласие с Общите условия на курса и декларация за съгласие във връзка с обработката на лични данни, които следва да върне попълнени и подписани по куриер.
Плащането следва да се извърши по банков път, както следва:
Получател: АЛСАС ЕООД
ЕИК: 204951773
Банка: “Юробанк България” АД (Пощенска банка)
BIC: BPBIBGSF
IBAN: BG07 BPBI 7940 1086 6347 01